Тази седмица в рубриката ни „История на компютрите“:
На 3 януари 2018 г. експерти по компютърна сигурност откриват два основни недостатъка в сигурността в микропроцесорите в почти всички компютри в света.
Двата проблема, наречени Meltdown и Spectre, могат да позволят на хакери да получат достъп до съдържанието на паметта на компютри, включително мобилни устройства, персонални компютри и сървъри, работещи в така наречените облачни компютърни мрежи.
https://www.nytimes.com/2018/01/03/business/computer-flaws.html
На 5 януари 1909 г. е роден Стивън Коул Клийни. Той е американски математик и логик. Студент на Алонсо Чърч, Клийни заедно с Роза Петер, Алан Тюринг, Емил Пост и други. Най-известен е като един от създателите на един от клоновете на математическата логика, наречен теория на рекурсията, който впоследствие става една от основите на теоретичната информатика. Работите на Клийни полагат основите на изследванията на изчислимите функции. Голям брой математически понятия са кръстени на негово име: йерархия на Клийни, алгебра на Клийни, звезда на Клийни (затваряне на Клийни), Теорема на Клийни за рекурсията и Теорема на Клийни за неподвижната точка.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B8%D0%B2%D1%8A%D0%BD_%D0%9A%D0%BE%D1%83%D0%BB_%D0%9A%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D0%BD%D0%B8
На 6 януари 1955 г. е родена Сюзън Бет Хорвиц. Тя е американски компютърен учен. Известна е с изследванията си в езиците на програмиране и софтуерното инженерство, и по-специално върху програмното нарязване и анализ на потока от данни.
https://en.wikipedia.org/wiki/Susan_B._Horwitz
На 8 януари 1923 г. е роден Йозеф Вайзенбаум. Той e немско-американски компютърен учен и професор в MIT. Наградата Weizenbaum е кръстена на него. Той се смята за един от бащите на съвременния изкуствен интелект.
https://en.wikipedia.org/wiki/Joseph_Weizenbaum
На 10 януари, 1938 г. е роден Доналд Ървин Кнут. Той е известен информатик-теоретик и професор емеритус в Станфордския университет. Кнут е наричан „баща“ на анализа на алгоритми, заради приносите си към изследването и систематизирането на алгоритмите и тяхната изчислителна сложност. Автор е на многотомния и все още недовършен труд The Art of Computer Programming („Изкуството на компютърното програмиране“, неиздавана на български).
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B4_%D0%9A%D0%BD%D1%83%D1%82