На 21 април 1988 г. Tandy Corp. провежда пресконференция в Ню Йорк, за да обяви плановете си за изграждане на клонове на компютърни системи PS/2 на IBM. Конференцията идва веднага след съобщението на IBM, че ще лицензира патенти на ключови компютърни технологии, което е знак за готовността й да позволи други компании да клонират нейни машини. В рамките на пет години клонингите на IBM стават по-популярни от оригиналните машини на IBM.
https://www.computerhistory.org/tdih/april/21/#tandy-plans-to-build-ibm-ps/2-clones
На 23 април 1933 г. е родена Ани Дж. Исли. Тя е афро-американски компютърен учен, математик и учен в областта на ракетната техника. Работила е в изследователския център „Луис“ (сега изследователски център „Глен“) на Национално управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство (НАСА) и неговия предшественик, Националния консултативен комитет по аеронавтика (NACA). Тя е била водещ член на екипа, който разработва софтуер за ракетата „Кентавър“ и е една от първите афро-американци, които са работили като компютърни учени в НАСА.
https://en.wikipedia.org/wiki/Annie_Easley
На 24 април, 1945 г. е роден Лорънс Гордън Теслър. Той е американски информатик, работил в областта на взаимодействието между човек и компютър. Той е програмистът, който въвежда в употреба клавишните комбинации Ctrl+X, Ctrl+C, Ctrl+V („изрежи, копирай, постави“, на английски: cut, copy, paste). Теслър е работил в Xerox PARC, Apple Computer, Amazon.com.
https://bg.wikipedia.org/wiki/
На 25 април 1961 г. Американското патентно ведомство издава патент на Робърт Нойс за интегралната схема, започвайки дълга битка с Джак Килби за това, кой има права върху патента. Килби е измислил германиева версия на интегралните схемите, докато Нойс разработва силиконовата интегрална схема – тази, която става по-приета. Интегралните схеми заменят транзисторите в компютрите, което позволява на машините да бъдат значително по-малки.
https://www.computerhistory.org/tdih/april/25/#noyce-awarded-patent-for-integrated-circuit
На 29 април 1928 г. се ражда Ласло Белади, създател на алгоритъма на Белади (използван за оптимизиране на работата на компютрите). Белади работи в IBM 23 години в софтуерното инженерство, преди да се присъедини към изследователската лаборатория на Mitsubishi Electronics в средата на 80-те години.
https://www.computerhistory.org/tdih/april/29/#laszlo-belady-born